Zone igre su za djecu sigurna i smislena mjesta za igru koja se međusobno nadopunjuju i preklapaju. To su mjesta u prostoru koja svojom ponudom i rasporedom materijala pozivaju dijete na određeni tip igre.

Organizacija dječjeg prostora izravno utječe na djetetov razvoj, učenje, kreativnost, samostalnost – i igru. Urediš li prostor prema Zonama igre stvorit ćeš bogatije i poticajnije okruženje, a tvoje dijete imat će više mogućnosti za istraživanje i stjecanje iskustava.
Jasan raspored i dobro sortirane igračke i materijali, pomoć će djetetu u promišljanju, planiranju i provođenju igre, ali i u pospremanju prostora u kojem se igralo.
Zone koje predlažemo za prostore namijenjene igri:
1. Zona umjetničkog istraživanja i izražavanja

Pod zonu umjetničkog izražavanja i stvaranja najčešće podrazumijevamo različite materijale vezane uz likovnost, ali ovdje možete uključiti i istraživanje zvuka i glazbe ili stvaranje dramskih igara.
Pruži djetetu priliku da istražuje zvuk, boju, linije, da modelira od najranije dobi. Spontanom igrom i istraživanjem dijete polako upoznaje različite tehnike i njihove mogućnosti. A uz pravu podršku istraživanje će vrlo brzo prerasti u umjetničko izražavanje svih kreativnih ideja koje se skrivaju u djetetu.
2. Zona aktivne igre

Pod zonu aktivnog kretanja podrazumijevamo igre pokretom. To su one aktivnosti o kojima najmanje razmišljamo u kontekstu dječje sobe, do prvog kišnog dana kada dijete nema mogućnost zadovoljiti svoju potrebu za kretanjem u dvorištu ili parku.
Ova zona prevladavat će u prostorima djece mlađe dobi, ali je izuzetno važno imati je na umu i za starije. Ukoliko u dječjem prostoru nema mjesta za veći element za aktivnu igru, a tvoje dijete ima jaku potrebu za kretanjem, predlažemo da u sobu uvrstiš manje komade poput strunjača, guralica, vrtilica, daski, greda za balansiranje i slično.

3. Zona simboličke igre

Simbolička igra je igra pretvaranja koja često započinje rečenicom “ajmo se igrati kao da”. Ova vrsta igre vrlo je važna jer djetetu omogućava proigravanje događaja iz svakodnevnog života, ali i stvaranje novih svjetova i situacija.
Pošto je simbolička igra, igra zamišljanja, sve stvari u ovoj zoni ne moraju biti vjerno prikazane. Hrana u kuhinjici tako mogu npr. biti krpice ili grančice, gumbi zamjenski novac i sl. Tako ćeš i dodatno poticati dječju kreativnost i maštu, ali i uštediti na kupovini igračaka.

4. Zona građenja i konstruiranja

Različiti konstruktori, kocke i neoblikovani materijali čijim kombiniranjem dijete vlastite ideje ima priliku izgraditi u stvarnosti.
Ova zona može uključivati različite konstruktore, kocke, LEGO setove i neoblikovane materijale poput kartonskih kutija i drvenih blokova. Potakni dijete da gradi vlastite strukture i istražuje razne mogućnosti kombiniranja materijala.

5. Zona istraživanja

U svakoj igri dijete istražuje, ali u ovoj zoni djeca mogu dublje uroniti u proučavanje svojstva materijala, raditi različite eksperimente, istraživati specifične prirodne pojave i sl.
Od najranije dobi uključi u ovu zonu senzorne materijale poput plastelina, gline, pijeska, vode koje dijete može istraživati rukama. Ovaj tip aktivnosti potiče prirodnu znatiželju, osnovno razumijevanje znanstvenih pojmova i razvijaju kritičko mišljenje.
6. Zona čitanja i opuštanja

Kutak u kojem će dijete rado pronaći mir u bilo kojem trenutku dana.
Osiguraj udobno i mirno mjesto s jastucima, mekanom podlogom i/ili baldahinom gdje dijete može uživati u knjigama i slikovnicama ili jednostavno – odmarati. Zajedničkim čitanjem od najranije dobi potaknut ćeš kod djeteta razvoj jezičnih vještina, obogatiti maštu i naravno – probuditi ljubav prema čitanju! Također, u ovu zonu možeš dodati i mekane igračke koje su posebno drage tvom djetetu te različite senzorne materijale kao što su preljevalice i senzorne loptice koje smiruju dječji živčani sustav.

7. Zona edukativno didaktičkih materijala

Mjesto na kojem se dijete fokusirano može upustiti u igre koje ciljano potiču razvoj logičkog mišljenja, matematičkih vještina i sposobnost rješavanja problema.
Ova zona biti će zastupljenija kod mlađe djece jer njihove igračke i materijali često zahtjevaju sortiranje ili slaganje po zadanim kategorijama – po boji, obliku, veličini, količini… Dok se kod djece starije dobi ova kategorija odnosi na različite puzzle, logičke slagalice i slične materijale.
8. Zona društvenih igara

Ova zona biti će zastupljenija kod starije djece, koja rado provode slobodno vrijeme igrajući društvene igre. One su također česti odabir roditelja i odlična su prilika da ti i tvoje dijete zajedno uživate u igri.
Društvene igre kod djece razvijaju osnovne socijalne vještine poput dijeljenja i čekanja na red, ali i vještine poput strateškog razmišljanja i timske suradnje.
Ova zona ne zahtjeva poseban prostor, osim dovoljno velikog ormara kada otkrijete čari obiteljskih večeri provedenih uz društvene igre.
Raspored i veličina pojedinih zona ovisit će o dobi djeteta, njegovom razvojnom stupnju, mogućnostima i interesima. Ova raspodjela služi prvenstveno nama odraslima dok razmišljamo o zastupljenosti različitih vrsta aktivnosti kao i o smislenoj organizaciji materijala u prostoru. Očekivano je da će djeca kombinirati materijale iz različitih zona, čime će nadograditi i obogatiti svoju igru.
Promišljanje o zonama igre može ti pomoći u preuređenju dječje sobe. Želiš li saznati kako uključiti zone u tlocrt dječje sobe? Baci oko na našu edukaciju “Soba po mjeri igre – kako urediti i opremiti dječju sobu” i saznaj više.