Uređenje dječje sobe može iz zadatka s “to do liste” postati prilika za zabavu i kreativno izražavanje čitave obitelji! Ako znaš kako uskladiti vlastite želje i potrebe s djetetovim, ali i onim željama i potrebama koje će se tek javiti u bližoj budućnosti. Ne zvuči nimalo lako, no postoji način kako. Uz ovih 5 savjeta, stres oko pravih odabira svesti ćeš na minimum i osigurati da dječja soba bude izvor igre, zabave i inspiracije duži niz godina.
1.Preuređuješ za sadašnjost
Pomisli na prvo preuređenje dječje sobe, ono prije rođenja, što ti je prva asocijacija?
Da pogodimo!
Vjerojatno su to filmske scene trudnice koja preuređuje tzv.. “nursery room”. Taman završava s bojanjem zidova u nježne, pastelne boje, a oko nje u prostoru je već složeni krevetić za bebu, komoda za presvlačenje i ormar iz iste kolekcije. Tu je naravno i neizostavna udobna fotelja za hranjenje i još bezbroj “baby friendly” dodataka. Ova romantična scena, nažalost, naglo se mijenja već nakon samo par mjeseci. Dijete se počinje sve više igrati i tako učiti o svijetu koji ga okružuje.
Mjesta za dječje igračke potrebno je sve više.
Mjesta za sigurnu igru sve je manje.
Započneš li iznova preuređenje prostora za dijete do 3 godine, uskoro te čeka novo veliko preuređenje – nepotrebni troškovi i nepotreban stres. Naš savjet je, velike elemente namještaja biraj razmišljajući o budućnosti.
Danas su sve dostupnija rješenja namještaja koji raste s djetetom. Nadahnuće možete naći na IKEA web stranici. Primjerice radni stol PAHL kojeg je moguće podesiti na 3 razine, produljivi krevet MINNEN koji raste s tvojim djetetom ili SMUSSLA regal koji se lako mijenja iz sanduka za igračke u noćni ormarić.
2.Masivan namještaj po mjeri
Je li namještaj po mjeri najbolje rješenje za dječju sobu? Ponekad, da!
Na primjer, kada zbog specifičnih dimenzija stropa/zida ne uspijevamo gotovim elementima maksimalno iskoristiti prostor za pohranu.
Ali i tada pažljivo!
Uvijek imaj na umu onu poznatu “daleko od očiju, daleko od srca”. Dio polica neka bude otvorenog tipa kako bi igračke bile djetetu “na oku” i “nadohvat ruke”. Kada biraš namještaj po mjeri, neka to bude jedan ili maksimalno dva elementa u prostoru – ormar i/ili krevet. Također, kako će dijete rasti, mijenjat će se njegovi interesi i igra. Malim promijenama u prostoru npr. mijenjanjem rasporeda polica, možeš lako izvazvati efekt “novog i zanimljivog”. Promjenom rasporeda namještaja ili drugačijom organizacijom igračaka, probudit ćeš kod djeteta nove ideje i još maštovitiju igru.


3.Estetski minimalizam
Društvene mreže prepune su fotografija minimalistički uređenih soba. Priznajemo, ljepota istih i nas često ponese. Ali ne zaboravi, te fotografije najčešće služe promociji određenih proizvoda i sve vidljivo u prostoru “namješteno” je u svrhu stavljanja naglaska na proizvod i privlačenja željene pozornosti. Zagledamo li se bolje u takve sobe, moramo se zapitati “Može li se i kako dijete u njima igrati?”.
Realne fotografije dječjih soba u kojima živi igra, daleko su od onih s društvenih mreža. Dječja igra u realnosti je i lijepa i skladna, i neuredna (u očima odraslih!), šarena i neskladna.
Slažemo se da je prilikom biranja većih elementa namještaja dobro voditi se minimalizmom kao dugoročnijim rješenjem. Namještaj bijele boje ili onaj u boji drva lakše će se uklopiti i pratiti promijene tijekom godina.
Ipak, dizajn dječjeg prostora trebao bi prvenstveno biti usmjeren na poticanje dječje mašte i kreativnosti. Neka interesi vašeg djeteta i njegova potreba za igrom budu u centru vašeg preuređenja. Na kraju, jedan “lajk” vašeg djeteta koje će uživati u svom prostoru vrijedi više od tisuću onih na društvenim mrežama.
4. Estetski maksimalizam – “šablone napadaju”
Odabirima poput “moje dijete je veliki ljubitelj ovog lika iz crtića pa smo naručili zidnu tapetu s istim uzorkom” ili biranje boje namještaja “za djevojčice ili za dječake” također kažemo “Ne!”. Prvi problem u ovom tipu odabira već smo navele – velika je šansa da će dijete vrlo brzo imati novog najdražeg lika iz crtića ili novu najdražu boju. Drugi problem je što kada u prostor unesete sve ostale – igračke, materijale, ukrasne dodatke (u svim ostalim bojama) količina boja i tekstura može preplaviti prostor.
Prostor za igru tada može djelovati uznemirujuće umjesto opuštajuće.
Omiljene dječje junake ili boju radije u prostor unesite kroz različite dekoracije ili manje elemente koji su lako zamjenjivi (zavjese, lampe, stolice, male police u boji, ogledala, tepisi, visilice i sl.).
Zidni murali i zidne tapete mogu dodatno začarobirati prostor ako birate dizajn koji će se stopiti s prostorom i budućim promjenama u njemu.
PS- biraj ih svjesno, imajući na umu mogućnost “dopune” murala i skupih tapeta malim likovnim djelima tvog umjetnika/umjetnice 🙂


5.Kupnja “modernih” igračaka
Koju igračku kupiti? Vječna tema kojoj ćemo svakako pisati u nekom od naših narednih blogova.
Ukratko, najbolje igračke su one koje možeš koristiti na više načina, u različitim igrama – tzv. igračke otvorenog tipa.
To su sve one igračke koje nemaju jedinstvena pravila ili samo jednu namjenu. Upravo ta mogućnosti uporabe na više načina potiče dječju maštu i kreativno rješavanje problema.
To su najčešće različiti konstruktori i kocke za slaganje, figurice, različiti tekstili, kinetički pijesak… Sve one igračke i materijali s kojima će se s jednakim užitkom igrati i dijete od 3 godina i ono od 10 (i ono od 30).
Preuređuješ dječju sobu i želiš saznati još više o tome kako stvoriti funkcionalnu, fleksibilnu i fantastičnu dječju sobu?
Prijavi se za igri dizajn ili igri savjetovanje.